Nie ma lipy! – Ogólnopolska akcja sadzenia drzew miododajnych
Pszczoły to nieocenieni sprzymierzeńcy natury i człowieka. Niestety, każdego roku ich środowisko kurczy się, a dostęp do pożytków staje się coraz trudniejszy. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych wraz z Górnołużyckim Stowarzyszeniem Pszczelarzy, Wydawnictwem Pasieka24.pl i licznymi partnerami prowadzi ogólnopolską akcję „Nie ma lipy! – Sadźmy lipy i rozkoszujmy się smakiem lipowego miodu!”.
Dlaczego sadzimy lipy?
Lipa to jedno z najcenniejszych drzew miododajnych – jej kwiaty dostarczają pszczołom nektaru, z którego powstaje wyjątkowy miód lipowy, znany ze swoich prozdrowotnych właściwości i kojarzony z tradycyjnymi polskimi smakami dzieciństwa. Niestety, od lat w Polsce wycinane są stare drzewostany, a nasadzenia nowych lip są niewystarczające. Naszym celem jest to zmienić!
Nasza misja
Akcja „Nie ma lipy!” to nie tylko sadzenie lip, ale także edukacja i budowanie świadomości ekologicznej. Chcemy: ✔ Zachęcić do sadzenia lip i innych roślin miododajnych, ✔ Poprawić bazę pożytkową dla pszczół i innych zapylaczy, ✔ Uświadamiać społeczeństwo o konieczności ochrony przyrody i znaczeniu drzew dla ekosystemu.
Jak działamy?
Pomysł ogólnopolskiej kampanii narodził się już kilka lat temu, a w 2019 roku – ogłoszonym rokiem lipy – akcja nabrała rozpędu. Dzięki wsparciu licznych organizacji, przedsiębiorstw i pasjonatów pszczelarstwa, docieramy do szerokiego grona odbiorców i inspirujemy do działania.
Akcja „Nie ma lipy!” ma charakter non-profit i jest możliwa dzięki zaangażowaniu licznych partnerów, m.in. Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych, Apilandii, Zrzeszenia Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Mirsku, Sudeckiego Klubu Pszczelarza w Wałbrzychu, Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, a także firm i instytucji wspierających inicjatywę.
Dołącz do nas!
Każda zasadzona lipa to ogromny krok w stronę ochrony pszczół i lepszego środowiska. Wystarczy tak niewiele, aby przyczynić się do wielkiej zmiany!
Posadź lipę i stań się częścią tej inicjatywy! 🌱
Nie ma lipy – wspierajmy pszczoły razem!